Kervan Nakliyat SR / 2022-09-04

Takograf Cihazı Nedir? 
Takograf cihazı özellikle uluslararası taşımacılıkta büyük önem taşıyan bir kontrol cihazıdır. Araç sürücülerinin anlık hız kontrolünün yanı sıra sürücünün toplam sürüş süresi de takograf tarafından belirleniyor.

 

Peki takograf nedir ve hangi bilgileri sağlar?
Takograf, sürücünün kaç saat araç kullandığı gibi birçok detaylı veriye erişim sağlamasının yanı sıra, kullanıldığı aracın hızının istendiği zaman kontrol edilmesini de sağlıyor. Takograf cihazının hafızasında her araç sürücüsü için farklı kayıtlar oluşturulabilir. Sürücünün kimlik bilgileri kullanılarak oluşturulan bu kayıtlar sayesinde dönüşümlü olarak yapılması gereken sürüş sırasında farklı kayıtlar aynı anda incelenebilmektedir.

Takograf cihazında sürücüye ait hız ve dinlenme gibi birçok veri rapor veya grafik olarak alınabilmektedir. Kanun çerçevesinde uzun yol sürücülerinin belirli bir günlük araç kullanma limiti bulunmaktadır. Takograf cihazları sayesinde araç sürücülerinin kanunla belirlenen sınırları aşmaması sağlanmakta, dikkatsizlik ve uykusuzluk kaynaklı kazaların önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Takograf cihazı çalışırken sürücü veya başka bir kişi tarafından çalıştırılmasına gerek yoktur. Araç çalıştırıldığında takograf otomatik olarak çalışmaya devam eder ve verileri kaydeder. Bu sayede hem şirket üzerinde hem de güzergâh üzerinde yapılan denetimlerde direkt olarak doğru sonuçlar alınmaktadır. Takograf tarafından elde edilen verilerde herhangi bir değişiklik yapılması yasaktır.

 

 

Takograf Hangi Verileri Kaydediyor?
Takograf tarafından kaydedilen ve raporlanan veriler aşağıdaki gibidir;

 • Belirli bir süre içinde aracın kat ettiği toplam mesafe,
 • Aracın anlık hızı ve belirli bir zaman dilimindeki ortalama hızı,
 • Sürücünün toplam sürüş süresi,
 • Toplam dinlenme saatleri ile dinlenme saatleri arasındaki aralıklar.
 • Dijital Takograf
 • Dijital takograflar günümüzde kullanılan ve en kapsamlı raporları sağlayan takograf sistemleridir. Dijital takograf olarak da bilinen dijital takograflar, yolcu ve eşya taşıyan tüm ticari araçlarda kullanılmalıdır.

 

Dijital takograf cihazları sayesinde araçların tüm sürüş periyotları ve hız kayıtları anlık olarak izlenmektedir. Böylece sadece şirket tarafından değil, herhangi bir kaza durumunda da takograf kayıtları polis tarafından incelenerek sürücünün herhangi bir hata yapıp yapmadığı kontrol ediliyor.

Takograf kayıtları, hem polis kayıtları hem de şirketin nakliye aracını takip etmesi için bir zorunluluktur. Her durumda takograf kayıtlarından elde edilen hız ve ortalama hız ile sürücünün dinlenme ve sürüş verileri incelenir. Böylece hız veya günlük sürüş limitinin aşılıp aşılmadığı kolayca tespit edilir.

Dijital takograf cihazlarının bakım, onarım ve muayenesi en az 2 yılda bir yapılmalı ve veriler bir yedekleme ortamına kaydedilmelidir. Takograf cihazından elde edilen veriler en az 5 yıl saklanmalıdır.

 

 

Takograf Cihazı Nasıl Çalışır?
Takograf cihazları genellikle akıllı kartlar kullanarak çalışır. Bu kartlar hem araç sürücülerine, hem şirkete hem de yetkili servis personeline verilmektedir. Sürücünün akıllı kartlarına tanımlı özel izinler ve diğer yetkiler birbirine göre farklılıklar göstermektedir.

Sürücülerde bulunan akıllı kartlar, sürücünün tüm seyahat bilgilerini kayıt altına almak için kullanılmaktadır. Firmanın ve yetkili servis personelinin akıllı kartları, istendiğinde sürücü tarafından kaydedilen seyahat kayıtlarının incelenmesi için kullanılmaktadır.

 

 

Takograf Zorunlu mu?
Takografın zorunlu olup olmadığı sorusu uluslararası yolcu ve yük taşımacılığı yapan firmalar tarafından sorulmaktadır. Sürücüye, firmaya ve alıcı kuruma çeşitli kolaylıklar sağlarken olası tüm olumsuz koşullarda takograf cihazının kullanılması zorunludur.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin üçüncü bölümünde yer alan 99. madde, takograf cihazı ve sürücü belgesi bulundurma ve kullanma zorunluluğunu içermektedir. Buna göre araçlarda kullanılacak takograf cihazlarının teknik özelliklerinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir. Araçlardaki takograf cihazları tüm yolculuk boyunca çalışmalı ve dinlenme süreleri dahil tüm seyahat verilerini kayıt altına almalıdır. Şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm otobüs, kamyon ve çekicilerde takograf cihazı bulunmalıdır.

 

 

Hangi Araçlarda Takograf Cihazı Olması Gerekmez?
Tüm şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığı yapan firmalar için takograf cihazı bulundurma zorunluluğu bir zorunluluk olsa da, kullanılan aracın üretim yılı da bu noktada büyük önem taşımaktadır. Taşıma için 1984 yılından eski yıllarda üretilmiş araçlar kullanılıyorsa bu araçlarda takograf kullanılması zorunlu değildir.

Ancak takograflı araçta bulunması gereken ehliyetin de bu araçlarda bulunması zorunludur. Takograf cihazı aracılığıyla erişilebilen tüm sürüş kaydı bilgilerinin de sürücünün çalışma iznine dahil edilmesi gerekmektedir. Kullanılan sürücü çalışma belgesi, en az 1 yıllık kayıtları içerecek kadar fazla sayfa içermelidir.

 

 

Takograf Kağıdı Nasıl Doldurulur?

 • Takograf kağıdı, takograf cihazı tarafından doldurulsa dahi, kağıda sürücü bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Sürücünün hız ve dinlenme verilerinin girilmesi için daire şeklinde hazırlanan kağıdın etrafındaki bölümler doğrudan cihaz tarafından doldurulur.
 • Takograf cihazı doldurulurken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, kağıdın orta kısmında aracın sürücüsü ile ilgili bilgilerin yer almasıdır.
 • Kağıdın üst kısmında sürücünün adı ve soyadı, altında ise kullanılan aracın plakası yer almaktadır.
 • Sürücü ve araç ile ilgili bilgiler kağıda yazıldıktan sonra kalan kısma aracın kilometre bilgisi kağıt doldurulurken girilir.
 • Kağıdın doldurulma tarihi ve güncel şehir bilgisi de kilometrenin altında yer almalıdır.
 • Kağıda yazılan bilgiler sayesinde ileride yapılacak takograf kontrollerinde aracın kaç saatte ne kadar yol kat ettiği hesaplanarak sürücünün ortalama hızı ve dinlenme süreleri belirlenir.
 • Takograf kağıdına sürücü ve araç bilgileri doldurulduktan sonra kağıt takografın içine yerleştirilir. Cihaz çalışırken, kağıdın hız göstergesi için ayrılmış bölümlerine doğrudan gerekli verileri sürekli olarak işleyerek kağıdı otomatik olarak doldurur.

 

Takograf Ehliyeti - Lisansı
Şehirler arası yolcu veya eşya taşıyacak sürücü ve şirketlerin takograf ehliyetine ihtiyacı var. Takograf lisansı başvurusu yapabilmek için kişinin SRC 1, 2, 3, 4 ve 5 belgelerinden herhangi birine sahip olması gerekir. Bundan sonra yapılacak başvurularda, ruhsatın alınma amacına göre hizmet, şirket, sürücü veya muayene kartı olmak üzere 4 farklı takograf ruhsatından ilgilisine başvuru yapılması gerekmektedir.

Takograf lisansı başvuruları doğrudan TOBB'un resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kart başvuruları TOBB üzerinden yapılırken, kartların üretimi ve dağıtımı Emniyet Genel Müdürlüğü ve TOBB işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Takograf ehliyetlerinin geçerlilik süreleri normal sürücü ehliyetlerinden farklıdır. Bu nedenle takograf lisanslarınızı süresi dolmadan yenilemeniz, bilmeden karşılaşabileceğiniz sorunların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Sürücü ve firma adına alınan takograf kartlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak muayene kartlarının geçerlilik süresi 2 yıl iken, hizmet kartlarının geçerlilik süresi 1 yıl ile sınırlıdır.

 

 

Takograf Lisans Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Takograf sürücü kartı için yapılacak başvurularda;

 • Sürücü belgesi ve fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi ve
 • Biyometrik fotoğraf yeterlidir.

 

Takograf servis kartı için yapılacak başvurularda;

 • Oda Kayıt Belgesi
 • Vergi Belgesi Fotokopisi,
 • Hizmet Yetki Belgesi Fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • hizmet damgası,
 • İmza sirküleri ve fotokopisi veya hizmet temsilcisinin adı belirtilmemişse vekaletname ve fotokopisi gereklidir.

 

Takograf şirket kartı için yapılacak başvurularda;

 • İmza sirküleri ve fotokopisi veya şirket yetkilisinin adı geçmiyorsa vekaletname ve fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi,
 • Vergi Belgesi Fotokopisi,
 • Yetki Belgesi Fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Firma kaşesi gereklidir.
   

Sizn için en doğru, güvenli ve ideal ulaşım hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve tavizsiz hizmet anlayışıyla fark yaratan kervancinakliyat.com'u anında fiyat alabilir ve raporlamalardan faydalanabilirsiniz.