Kervan Nakliyat SR / 2022-09-04

Türkiye'de Karayolu Taşımacılığı Nedir? ve Avantajları
Üretici veya tedarikçi firmaların yurt içi ve yurt dışı çalışmaları için ihtiyaç duydukları tüm mal ve hizmet transferlerinin kara yolu ile taşınması, yıllardır tercih edilen en standart hizmetlerden biridir. Karayolu taşımacılığı yapan firmalar tarafından yapılan eşya taşımalarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eşya taşımacılığını gerçekleştirecek olan lojistik firmasının taşımayı zamanında ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilmesidir. Ayrıca nakliye sırasında malın zarar görmemesine veya malın eksik olmamasına özen gösterilmelidir.

 

Peki, kara taşımacılığı nedir ve diğer ulaşım yöntemlerine göre avantajları nelerdir?

Karayolu Taşımacılığı Nedir?
Karayolu taşımacılığı nedir sorusuna verilecek en temel cevap. Gönderici firmadan teslim alınan mal ve ürünlerin, alıcı firmaya veya firmanın istediği sevkiyat noktasına sadece kara kullanılarak ulaştırılması ve firmaya teslimi işlemine kara taşımacılığı denir. Taşıma sırasında deniz veya demiryolu gibi farklı lojistik birimlerin aynı anda kullanılması gibi durumlarda, yolun büyük bir kısmı kara yolu ile geçilse de, taşımacılık kara taşımacılığı değil Intermodal veya Multimodal taşımacılık olarak adlandırılır.

Karayolu taşımacılığında dikkat edilmesi gereken en temel noktalardan biri taşımayı yapan firmanın gerekli tüm belgelere sahip olmasıdır. Taşımacılık yapan yüzlerce farklı firmanın olması ve sektörün her geçen gün genişlemeye devam etmesi, kurumsal hizmet veren profesyonel firmalara erişimi de kısıtlıyor. Bu kapsamda daha kaliteli hizmet almak isteyen firmalar, ilgili tüm mevzuata uyan ve tüm belgelere sahip kurumsal taşıyıcı firmaları tercih etmelidir.

 

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı
Firmaların yurt dışında kara yolu taşımacılığı yapabilmeleri için belirli belgelere sahip olmaları gerekmektedir. Hazırlanan bu belgeler hem taşınan eşyanın içeriğine ilişkin bilgileri içerecek şekilde taşıma sırasında eşyayı korumak hem de taşımayı gerçekleştirecek firmanın eşyayı taşımaya yetkili olduğunu belirtmek için gereklidir.

 

 

Peki, uluslararası karayolu taşımacılığı için gerekli belgeler nelerdir?

 • Gönderici Makbuzu; Taşımayı gerçekleştiren lojistik firması tarafından düzenlenen bir belgedir. Nakliyeci makbuzu, lojistik şirketinin malları gönderen veya teslim alan şirketten tahsil edeceği ücreti ve nakliyenin tüm detaylarını içerir.
 • CMR Sertifikası; Karayolu taşımacılığının en önemli belgelerinden biridir. CMR sözleşmesini kabul eden tüm ülkelerden yapılan uluslararası mal transferi işlemlerinde CMR belgelerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. CMR belgesinde gönderici, alıcı ve taşıyıcı firmaların tüm isim, adres ve iletişim bilgileri ile taşınan eşyanın içeriğine ait detaylar yer almaktadır. Böylece taşınan eşyanın tüm prosedürlere uygun olarak taşındığı tescil edilir. Uluslararası olarak açıklanan CMR belgesi için net bir şablon olmadığı için bu amaçla kullanılabilecek ve gerekli tüm bilgileri içeren belgeler CMR belgesi olarak kullanılabilir. CMR anlaşmasını kabul eden ülkeler başlıca Almanya, İngiltere, İtalya, Azerbaycan ve Rusya olarak sıralanabilir.
 • Kamyon Karnesi; Lojistik firması tarafından uluslararası eşya taşımacılığı yapan tırın bilgilerini içeren belgelerdir. Araç karnesinde aracın plaka ve firma bilgileri ile kamyonun boş ve dolu ağırlığı yer almalıdır. Taşınan eşyanın yolda eksik olması veya taşınan eşyanın içeriğine ilişkin bilgilerin doğru olması durumunda TIR Karnesi uygulanır.
 • Parsel Posta Makbuzu; Yurt dışına gönderilecek eşyanın posta veya küçük kargo ile gönderilecek belgeler olması halinde bu mallar için posta idaresi tarafından belge düzenlenmesi gerekir.
 • Konşimento; Taşınacak eşyanın tüm taşıma detaylarını içeren belgelerdir. Taşıma sırasında eşyanın bir veya daha fazla farklı taşıma yönteminin değiştirilmesi gerektiği durumlarda, taşımayı gerçekleştiren firma tarafından tüm detaylar konşimentoda önceden belirtilmelidir. Konşimento nüshaları güzergâh üzerindeki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılabilirken, evrakın orijinal hali mallar varış noktasına ulaştıktan sonra alıcı firmaya teslim edilir.

 

Karayolu Taşımacılığı Avantajları
Kara taşımacılığında malların teslim süresi veya aynı güzergah üzerinde farklı noktalara mal teslimi gibi birçok farklı avantaj bulunmaktadır. Malların takibi ve yol üzerindeki düzenlemeler de kara üzerinden yapılan taşımalarda firmalara büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

Peki, karayolu taşımacılığının avantajları nelerdir?

 • Kara taşımacılığı diğer taşıma türlerine göre firmalara daha ekonomik ve hızlı çözümler sunmaktadır. Özellikle kısa mesafelerde yapılacak mal transferlerinde kara yolunu tercih etmek çok daha avantajlıdır.
 • Diğer uluslararası taşıma yöntemlerinde, malların transfer işlemleri doğrudan şirketin deposuna veya gitmesi gereken adrese iletilmez. Ancak karayolu taşımacılığı ile taşınan eşyanın varış yeri istenildiği gibi düzenlenebilmektedir. Böylece doğrudan kapıdan kapıya transferler kara yolu ile de sağlanmaktadır.
 • Diğer ulaşım yöntemlerinden farklı olarak karayolu ağı genellikle dünyanın birçok yerinde kesintisiz olarak devam etmektedir. Böylece istenilen ürün, herhangi bir aksama veya gecikme olmaksızın kara yoluyla dünyanın birçok noktasına ulaştırılabilmektedir.
 • Tüm dünyada uluslararası ulaşıma verilen önemin artması, coğrafi koşulların daha elverişli hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Böylece geçmişten farklı olarak günümüzde karayolu taşımacılığının kalitesi ve taşınan malların güvencesi en üst düzeye çıkarılmaktadır.
 • Kara taşımacılığında farklı ağırlık veya hacimlerde birçok ürün transfer edilmektedir. Gemi, tren veya uçakla taşınması riskli olan sıvı, yanıcı veya gaz halindeki maddelerin taşınması, uygun önlemlerle karayolu taşımacılığında da güvenle gerçekleştirilebilir.
   

 

Türkiye Karayolu Taşımacılığı
1930'larda Türkiye'de karayolu taşımacılığının ve toplam ağ uzunluğunun ülke genelinde yaklaşık 20 bin km olduğu düşünülmektedir. Ancak bugüne daha yakın tarihlere baktığımızda son araştırmalar ve istatistikler toplam yol ağının yaklaşık 62 bin km seviyesine ulaştığını gösteriyor. Karayolu ağı güçlendirilip geliştirilmiş olmasına rağmen, henüz dünya standartlarında gelişme sağlanamadığı için AB standartlarının gerisinde kalmaktadır.

Karayolu taşıma kapasitesinin tartışılmasında karayolu kapasitesinin yanı sıra ülkede kullanılan toplam araç sayısı da oldukça önemlidir. Bugün Türkiye'de 700 bine yakın kamyon ve çekici, 200 bine yakın otobüs kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde kullanılan hem ticari hem de binek tüm motorlu taşıt sayısı 24 milyonu aşıyor.

 

Karayolu Taşımacılığında Güvenilir Adımlar
Karayolu yük taşımacılığı doğru adımlar atıldığında en hızlı ve ekonomik seçeneklerden biridir. Denizyolu ile transferin mümkün olmadığı durumlarda veya belirli bir güzergah üzerinde farklı noktalarda ürün teslimi yapılması gerektiğinde tercih edilebilecek en ideal ulaşım seçeneği kara taşımacılığıdır.

Kervancinakliyat.com üzerinden yapacağınız tüm lojistik ve yük taşımacılığı operasyonlarında hem iç hem de dış hat uçuşlarında profesyonel hizmet alarak firmanızın kapasitesini daha üst seviyelere çıkartabilirsiniz. Uluslararası taşımacılıkta genellikle firmalar tarafından aksayan taşıma sürecindeki eşyaların takibi gibi detaylar Kervancinakliyat.com'un geliştirdiği takip sistemi sayesinde ortadan kalkıyor. Böylece transfer edilecek mallar araca yüklendikten sonra, günün herhangi bir saatinde doğrudan Kervancinakliyat.com üzerinden aracın mevcut konumunu takip edebilir, tahmini varış zamanını öğrenebilir ve şirketin gelecek adımlarını buna göre planlayabilirsiniz. Farklı yol güzergâhları arasından firmanıza en uygun fiyat ve zaman avantajını sunan güzergâhları seçerek firmanızın bütçesine en uygun çözümleri anında bulabilirsiniz.

Kervancinakliyat.com'daki tüm avantajlar sadece nakliye hizmeti alan şirketleri değil, bireysel taşıyıcıları da içerir. Herhangi bir kurumsal firmaya bağlı olmaksızın doğrudan kendi araçları ile karayolu taşımacılığı yapan bireysel tırcılar da Kervancinakliyat.com üzerinden taşıyacakları güzergahta hizmet almak isteyen tüm firmalara ulaşarak hizmet kapasitelerini maksimum seviyeye çıkarabilirler.

 

 

Firmanız için en ideal parça kargo taşımacılığı hizmetinden yararlanmak için Türkiye'nin ilk müşteri odaklı lojistik operatörü Kervancinakliyat.com.

Anında fiyatlandırma, raporlama ve nakliye takibi avantajlarının kolaylığını keşfedin!